جستجوي پيشرفته
كاربران ثبت شده
نام كاربري :

رمز عبور :

من به صورت اتوماتيك بعدا وارد شوم

فراموش كردن رمز
ثبت نام
 
عكسهاي تصادفي

دوشنبه بازار 1
دوشنبه بازار 1
نظرات : 1
admin


گوهرتپه
گوهرتپه

            

گوهرتپه
توضيحات : تازه‌ترین مطالعات باستان‌شناسی در ******ر تپه مازندران نشان ‌داد که رقابت ساکنین این تپه باستانی با دیگر محوطه‌های بزرگ باستانی از جمله محوطه‌های ترکمنستان، دشت گرگان و سمنان باعث گسترش و پیشرفت چشمگیر ******ر تپه در 5000 سال پیش ‌شده است.
******ر تپه مازندران که در نزدیکی بهشهر واقع شده است، یکی از مهم ترین تپه‌های باستانی کشور محسوب می‌شود. این تپه باستانی با داشتن لایه‌های متعدد خبر از استقرا اقوامی متعلق به 5000 سال پیش می‌دهد. گسترش بیش از حد این تپه باستانی که وسعتی بیش از 50 هکتار دارد؛ نشان از استقراری توام با پیشرفت و گسترش داشته است. تازه ترین مطالعات و بررسی‌های باستان‌شناسی در ******ر تپه نشان می‌دهد که این پیشرفت ثمره رقابت میان این تپه باستانی با دیگر محوطه‌های باستانی اطراف خود بوده است.
«علی ماهفروزی»، باستان‌شناس و سرپرست هیات کاوش‌های ******ر تپه در این باره به میراث خبر گفت: «تنها رقابت با جوامع اطراف ******ر تپه می‌توانسته باعث رشد چشمگیر ساکنین این تپه باستانی در 5000 سال پیش شده باشد.»
وی در ادامه گفت: «******ر تپه مازندران در راستای شکل گیری محوطه‌هایی در دشت گرگان، سمنان و ترکمنستان به وجود آمد. اما شواهد نشان می‌دهد که پس از مدتی اقوام ساکن در ******ر تپه نه تنها باعث گسترش سرزمین خود می‌شوند که سکونت گاه‌های دیگری نیز به واسطه ******ر تپه در اطراف آن شکل می‌گیرد.»
به گفته وی داده‌های فرهنگی در ******ر تپه حاکی از آن است که این اقوام صنعت گران ماهری بودند و به مرور زمان چنان در صنعت خود پیشرفت می‌کنند که جوامع اطراف خود را نیز تحت الشعاع این موقعیت صنعتی می‌کنند.
ماهفروزی با اشاره به موقعیت استراتژیکی ******ر تپه در استان مازندران گفت: «******ر تپه در کنار دو رودخانه واقع شده است و از آنجایی که در دوران اوایل شهر نشینی اقتصاد شهری بر پایه کشاورزی و دام پروری بوده است این موقعیت استراتژیکی ******ر تپه می‌توانسته بر پیشرفت ساکنین آن تاثیر بگذارد. این در حالی است که مناطقی چون ترکمنستان، گرگان و سمنان نه تنها با موقعیت‌های کوهستانی که سرشار از منابع طبیعی هستند فاصله داشته اند؛ بلکه رودخانه‌ها نیز در فاصله ای به مراتب طولانی تر از محوطه‌های استقراری قرار داشته اند.»
مطالعات حاکی از آن است که حدود 5000 سال پیش هنگامی که نخستین استقرار‌های ******ر تپه آغاز شده است؛ اقوام ساکن در آن با آگاهی از موقعیت استراتژیکی منطقه؛ در رقابت با جوامع ساکن اطراف خود اقدام به ساخت و ساز در این منطقه زدند و در نهایت نیز با گسترش چشمگیر این منطقه؛ ******ر تپه تبدیل به یکی از مهمترین محوطه‌های باستانی استان مازندران شد.
ماهفروزی با اشاره به تجربه تاریخی نخستن ساکنین ******ر تپه به میراث خبر گفت: «یکی دیگر از دلایل پیشرفت اقوام ساکن در ******ر تپه؛ تجربه تاریخی بود که این اقوام پیش از استقرار در این منطقه؛ در غارها سفال‌های مرغوبی را تهیه می‌کردند و شیوه‌های متعددی از زندگی را تجربه کرده بودند با چنین پیشینه فکری ******ر تپه مازندران شکل می‌گیرد و گسترش می‌یابد.»
ابزار‌های بدست آمده در غارهای هم دوره شکل‌گیری ******ر تپه نشان از صنعت گری این اقوام پیش از سکونت در ******ر تپه دارد.
******ر تپه یکی از بزرگترین محوطه‌های باستانی استان مازندران است که بیش از 50 هکتار وسعت دارد. کاوش‌های باستان‌شناسی در این محوطه باستانی حاکی از آن است که ساکنین این تپه باستانی دارای نظام‌های نتعدد اجتماعی، اقتصادی و سیاسی بوده اند. تا یان لحظه علت ترک ******ر تپه آشکار نشده است و کشف این موضوع نیاز به کاوش‌های بیشتری دارد.
كليد واژه:  
تاريخ : 30.04.2006 17:29
نمايش: 4391
دانلود: 0
امتياز: 5.00 (2 راي(ها))
حجم فايل: 135.2 KB
اضافه شده توسط: abedin


ارسال كننده : نظر:
براي اين تصوير هيچ نظري وجود نداردعكس قبلي :
   گوهرتپه  
 عكس بعدي:
بهار بهشهر   

 

RSS Feed: گوهرتپه (نظرات )